ROZHOVOR SE ZÁSTUPCEM VEDENÍ A TRENÉREM PLAVECKÉHO ODDÍLU KOSATKY KARVINÁ , ING. TOMÁŠEM KALUŽOU

Zpět Vloženo: 5.1.2017

V dnešním rozhovoru vám představíme úspěšný plavecký oddíl Kosatky Karviná, s kterým jsme před časem navázali sponzorskou spolupráci. Rozhovoru se zhostil Ing. Tomáš Kałuža, zástupce vedení, rozhodčí a trenér v jedné osobě.

 

Tomáši, mezi zasvěcenými je známo, že plavecký oddíl Kosatky Karviná patří k aktivním a úspěšným oddílům v ČR, kterým se daří kontinuálně pracovat s dětmi a mládeží na rekreační i výkonnostní úrovni. Můžete nám přiblížit, jak je váš oddíl velký, tj. kolik máte členů, zda je o plavání v regionu zájem a jaké kategorie aktivit pod plavecký oddíl spadají?

Oddíl má v současné době 309 členů, je rozdělen na základní plavání - které je rozděleno do 5 kategorií. 1. – 3. kategorie se učí na malém bazéně, jsou zde ty nejmenší děti ve věku od 6let, které se setkávají s výukou či vodou samotnou poprvé, a následné dvě kategorie jsou již na velkém bazénu. Po absolvování základního „kurzu“ plavání přechází plavci do zdokonalovacího plavání – kde se zlepšují po technické a fyzické stránce a zúčastní se již svých prvních závodů. Následuje poslední kategorie ze závodního plavání, kde se již plavci pohybují na špičkové úrovni a jezdí i na MČR v plavání.

Kdo nemá zájem o závodní plavání, ale má chuť se naučit plaveckým stylům nebo zlepšit své fyzické síly, máme zde také kondiční plavání, které je rozděleno podle věkových kategorií. Kosatky také nabízejí i Aquaerobik.

A co se týká vaší druhé otázky, zájem o plavání upadá nejen v regionu, ale i celkově. Možnými důvody jsou nepřílišná atraktivnost, jedná se o individuální sport, ale často také za to může doba, kdy děti raději sedí doma, než aby měly nějaký svůj koníček / sport.

Je zřejmé, že k udržení a provozování takového oddílu je potřeba nejen financí, ale taky kvalitních zkušených osob ve výkonném vedení, včetně trenérů, kteří pracují s patřičnou dávkou entuziasmu a citu pro daný sport. Můžete nám krátce představit sebe a klíčové osoby z vedení Kosatek, které dávají oddílu ten správný směr?

Ve vedení jsme tři, kteří se staráme o celkové fungování plaveckého oddílu. Dva se staráme o fungování oddílu jako takového od „A do Z“, což znamená zajištění financí na celý rok, organizace tréninků a plaveckých závodů. Naše „účetní“ se stará o to, aby využité finanční částky byly správně zaúčtovány. Všichni také mimo kancelářskou práci trénujeme děti.

Dalších zkušených trenérů máme kolem 20. Číslo je pohyblivé, protože stále musíme školit nové trenéry. Tato práce je dobrovolná a trenéři ji vykonávají ve svém volném čase po práci. Máme zde i trenéry z řad důchodců a studentů, kteří bohužel odcházejí z Karviné za dalším studiem do Prahy, Brna, …. Závodní plavání vede tým trenérů, kteří zase musí obětovat volné víkendy a strávit je na cestách se závodníky.

Pokud se jedná o organizování závodů, máme vyškolených více jak 30 rozhodčích, kteří pravidelně docházejí pomáhat s vedením plaveckých závodů.

Neoddělitelnou součástí plaveckých aktivit Kosatek jsou soutěže, závody aj. Plavecký oddíl Kosatek je taky často organizátorem okresních přeborů a dalších soutěží. Zanedlouho se koná např. tradiční prestižní závod Karvinský motýlkářský trojboj, kterého se účastní závodníci z celé ČR, ale i sousedního Polska.  Jak je organizace a celková logistika takových závodů náročná a kolik se obvykle přihlásí závodníků?

Každé plavecké závody mají jinou náročnost na organizaci, ne vždy je jednoduché je zajistit. Snažíme se, aby vše probíhalo ke spokojenosti závodníků, protože bez nich bychom tyto závody nemohli organizovat. Při organizaci plaveckých soutěží to není jenom o tom, že se přichystá bazén, ale je potřeba zajistit všem účastníkům stravu, ubytování, zázemí a mnoho dalších maličkostí, kterých si málokdo všimne.

Na Karvinský motýlkářský trojboj se každoročně hlásí okolo 300 závodníků. Je to náš závod, kde se hlásí špička z celé České republiky v mladších kategoriích. Jezdili k nám také reprezentanti ČR, ale v dnešním plaveckém kalendáři máme tak nabitý program, že si všichni pečlivě vybírají, jakých závodů se zúčastní a letní sezóna patří dlouhému bazénu (50m).

Jak to vypadá v Kosatkách aktuálně s rostoucími talenty? Můžete některé jmenovat? Jak vypadá trénink disponovaného plavce/dítěte, jehož snem je být v tomto sportu úspěšný?

Mezi našimi nadějemi máme Janu Osifovou a Adama Handzlika, kteří patří k nastupující generaci plavců a snad budou stoupat v průběhu plaveckého vývoje stále na nejvyšší stupínky. U nejstarších plavců máme bohužel jen chlapecká jména, kteří se pravidelně zúčastňují Mistrovství republiky, jsou to Ondřej Kukrecht, Tomáš Kajstura, Michal Janík a Jan Landecký.

Plavecký trénink je hodně o odříkání a o dobré psychice, protože každé ráno před školou plavci ranní trénink, který probíhá od 6 hodin, a teď v zimě se o to těžko všem vstává z vyhřáté postele. Po škole je opět trénink na bazéně a probíhá i v tělocvičně v rámci suché přípravy. Víkendy samozřejmě také plavci tráví na bazéně, protože se zúčastňují skoro každý víkend nějakých plaveckých závodů. Na konci sezóny je vždy vyvrcholení v rámci Mistrovství České republiky. Tyto vrcholy máme v roce dva, a to v červnu a v prosinci.

Je nutné při sportovním plavání dodržovat nějaký přísnější režim, životosprávu apod.?

Určitě ano, důležitá je regenerace, tzn. dostatečný počet hodin spánku, aby si tělo odpočinulo, žádné poflakování.. Co se týká těch nejúspěšnějších plavců, ti často nemají svůj osobní život, protože vše podřizují tréninku.

U některých sportů si rodiče stěžují, že je daný sport finančně náročný, pro některé rodiny až nereálný, jak je to u plavání?

U plavání je to spíše otázka závodů, kterých se chce daný plavec účastnit, ať se jedná o závody republikové či mimo republikové úrovně. Dále jsou to soustředění, která se konají i v zahraničí, ale oproti jiným sportům to není tak nákladné. Když se to vezme přímo na náš oddíl, tak plavci potřebují plavky, brýle a základní plavecké pomůcky. Je fakt, že závodní plavky jsou celkem nákladné a cena se pohybuje od 5000 Kč. Ostatní finanční potřeby jsme zatím schopni v oddíle pokrýt dotacemi a sponzory.

Mají talentovaní plavci nějaké fyzické predispozice oproti běžným smrtelníkům? Jak se pozná, že by někdo mohl být dobrý plavec?

Když vezmeme vysokého plavce, který má rozpětí rukou přes dva metry a nohu číslo 48, tak někteří jedinci mají větší výhody než jiní, ale řekl bych, že to je i v jiných sportech, tady jde spíše o tu vytrvalost, zvládnout dávky tréninku a psychickou zátěž, kdy plavec vidí celé dny jen kachličku, obrátku a dokola , takže dobrého plavce poznáte podle toho, že se nevzdává, když to bolí.

Nedávno proběhlo Mistrovství Evropy v plavání Masters v Londýně, v Queen Elizabeth Olympic Park - London Aquatics Centre – 50m bazénu. Tohoto závodu se účastnili i někteří z vás, trenérů Kosatek. Jak jste si závody v olympijském bazénu užili, jak jste byli spokojeni s výsledky a jaká byla atmosféra?

Na tuto akci jsme se pravidelně připravovali rok a můžeme říct, že tato sportovní akce splnila naše očekávání. Je fakt, že zájem plavat na olympijském stadiónu byl velmi vysoký, a tak pořadatelé první dny nezvládali nápor závodníků. Ale nakonec vše dopadlo dobře.

Byl to neskutečný zážitek plavat před zaplněnou tribunou, kde sedí více jak 3000 lidí a všichni Vám fandí, až Vám jde mráz po zádech a vyburcuje Vás to k dobrým výkonům.V této sezóně bude probíhat Mistrovství světa Masters v Budapešti, kde bychom se také chtěli podívat. Protože blíže už závod tohoto typu asi nikdy nebude.

 

Často lékaři doporučují plavání i osobám, které vůbec nesportují, jako nadmíru prospěšný komplexní pohyb s výrazně příznivým dopadem pro celé tělo, vidíte to stejně z pozice sportovce a trenéra?

Plavání je velmi zdravý sport, proto také máme hodně členů, kteří k nám docházejí i ze zdravotních důvodů na doporučení lékaře. Mívají totiž problémy s páteří a pohyb ve vodě velmi pomáhá.

 

Děkujeme za rozhovor, Tomáši a přejeme Kosatkám hodně úspěchů!